نام کامل:کیوان فکری پور,نام مستعار:شرکت داده پردازی نیلرام.آدرس سایت:www.nilram.info.همکاران:Soomar63

مرا بخاطر بسپار

ورود
  • 001.jpg
  • 002.jpg
  • 004.jpg

برنامه ریزی منابع سازمانی- بخش دوم

سيستم های برنامه ريزی منابع سازمانی، يك بسته نرم افزاري مشتمل بر چندين ماژول مرتبط و يكپارچه است كه كليه فرآيندهاي تجاري يك سازمان را، اعم از توليد، منابع انساني، مالي، بازاريابي و فروش را پشتيباني كرده که منجر به يكپارچگي وظايف در سازمان مي شود. سيستم هاي برنامه ريزی منابع سازمانی، به مثابه ستون فقرات اطلاعاتي آن سازمان، از نظر بانك هاي اطلاعاتي و فرآيندهاي سازماني محسوب و به منزله نرم افزاري، براي پشتيباني فرآيندهاي داخلي سازمان است.

تعریف و ماهیت مكانيزاسيون برنامه ريزی منابع سازمانی عبارت است از علم بكارگيري مجموعه اي از سيستم های الکترونیکی و کامپیوتری، در تمامی فرایندهای کاری یک سازمان است. البته عملیاتی کردن موثر این مفهوم، نیازمند بررسی تجارب قبلی مكانيزاسيون در سازمان ها و تحلیل مشکلات آنها می باشد.


به كارگيري سيستم هاي مكانيزه در سازمان ها، به دهه 1960 ميلادي برمي گردد، زماني كه اولين سيستم هاي مكانيزه مالي و حسابداري، در شركت هاي تجاري و صنعتي شكل گرفتند. به مرور و با توسعه فن آوري هاي رايانه، كاربرد فن آوري اطلاعات و برنامه ريزی منابع سازمانی در سازمان ها نيز رشد کرده، سيستم هاي مكانيزه عملياتي در بخش هاي مختلف سازمان ها ايجاد شدند. در دهه 1970 ميلادي، سيستم هاي اطلاعات مديريت شكل گرفتند که با بهره گيري از اطلاعات سيستم هاي عملياتي موجود، اطلاعات و گزارش هاي مديريتي مورد نياز مديران را فراهم مي كردند. اين سيستم ها با ارائه اطلاعات مناسب، مديران را در ارزيابي كسب و كار خود ياري مي رساندند. اطلاعات ارائه شده به وسیله اين سيستم ها، در تجزيه و تحليل هاي بودجه و هزينه مورد استفاده قرار مي گرفت. با بهره گيري از اين سيستمها، داده هاي سازمان در حجم بسيار زياد و در قالب سيستم هاي پايگاه داده، نگهداري شده، پردازش و تحليل اين داده ها در سرعتي بسيار بالاتر از پردازش هاي دستي، ميسر مي گرديد.از نگاه مدیریتی شرکت داده پردازی نیلرام، ERP - Enterprise Resources Planning یک تفکر استراتژیک است که یکپارچگی تمام سازمان را در جهت بهبود و تسریع فرآیندهای داخلی و خارجی کسب و کار، افزایش بهره وری و سود با استفاده از ابزار نرم افزاری محقق می نماید.

شرکت داده پردازی نیلرام با هدف ارائه خدمات برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) تاسیس گردیده است و در پی فروش خدمتی است که ارزش افزوده آن در خدمات مهندسی سیستم‌های آن است. شرکت نیلرام کوشیده است که رویکردی سیستمی و علمی به فرآیند تدوین نرم افزار داشته باشد. در این فرآیند ابتدا کارشناسان خبره هر حوزه، فرآیندهای صحیح و BestPractice ها را مدون می نماید و درست ترین آنها به عنوان مرجع تدوین نرم افزار مورد استفاده قرار می گیرد.بازبینی روشهای موجود برای انجام فرآیندهای سازمان، عموما تخصص های ویژه ای را به جز رایانه و انفورماتیک طلب می کند که شرکت نیلرام با دقت و ظرافت فراوان این مراحل را پشت سر گذاشته و اصول مهندسی مجدد را در خصوص موضوع مطروحه مورد توجه قرار می دهد.تاریخچه پیدایش ERP

سیستم ERP محصول روند تکاملی رشد سیستم ها بوده است و به یکباره ایجاد نشده است. رشد فزاینده ی فناوری رایانه ای و امکان استفاده از سیستم های یکپارچه و تسهیل ارتباطات بین فرایندها، سبب شده است تا سیستم های ERP، بدون استفاده از ابزارهای مکانیزه مفهومی نداشته باشند.
تاریخچه بکارگیری سیستم های مکانیزه تقریبا به زمان پیدایش اولین رایانه ها باز می گردد. چرا که هدف اولیه خلق رایانه ها، امکان اجرای محاسبات عددی در حجم بالا و در کمترین زمان ممکن بود.


نخستین سیستم های مکانیزه مالی و حسابداری در مراکز تجاری و صنعتی، در دهه ی 1960 میلادی شکل گرفتند. این سیستم ها بیشتر بر پایه ی حسابداری و محاسبه حقوق و دستمزد بود و بدین ترتیب، اولین سیستم های طبقه بندی حساب ها و پرداخت حقوق بر روی Main Frame ایجاد شد. در ایران نیز، اولین سیستم مکانیزه، سیستم های حقوق و دستمزد در شرکت نفت ایران و کارخانه ارج بوده است. شاید بتوان گفت که بسیاری از ایده های اولیه بانک اطلاعاتی رابطه ای نیز، برگرفته از درخت حساب ها و مشابه آن است.در دهه 1970 میلادی، سیستم های اطلاعات مدیریت یا MIS بوجود آمد که هدف از آن، ارائه اطلاعات عملیات سیستم در قالب گزارش به مدیران برای پیش بینی منابع مالی و کنترل هزینه ها بوده است.
پس از آن و هم زمان با گسترش رایانه های PC در دهه ی 1980 میلادی، سیستم های مکانیزه به حوزه کسب و کارهای کوچک نیز، وارد و متعاقب آن، کنترل موجودی و مدیریت برنامه ریزی مواد نیز در سازمان های تولیدی مطرح شد.

در واقع با مکانیزم های کنترل موجودی و برنامه ریزی مواد، از انباشت سرمایه در انبارهای تولید یا عدم پاسخگویی به موقع مشتریان به دلیل نبود مواد اولیه جلوگیری می شد و به عبارتی، عملیات کسب و کار، با منابع، مصارف، فرصت ها و تهدیدهای محیطی، همسو می شد.
اما ارزیابی دقیق کسب و کار، زمانی میسر می گردید که امکان برنامه ریزی منابع تولید را نیز به همراه می داشت.پاره ای از این برنامه ریزی ها عبارت بودند از برنامه ریزی و کنترل عملیات تولید، برنامه ریزی فروش و سایر برنامه ریزی های عملیات.

علاوه بر بخش های تولیدی، بخش های خدمات نیز شامل چنین برنامه ریزی هایی می شدند. در اوایل دهه ی 1990 میلادی، مطرح شدن سیستم های برنامه ریزی و هم زمان با آن، طرح مشکل تاریخ در هزاره، سبب شد تا سازمان ها، بازنگری ای کلی بر سیستم های مکانیزه ی خود داشته باشند و بدینگونه، اولین سیستم ها با نام ERP وارد بازار شدند، به گونه ای که در اواخر همان دهه، رواج سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی به اوج خود رسید.
با آغاز هزاره ی سوم، فراگیری اینترنت و طرح مباحثی همچون تجارت الکترونیک و سازمان تجارت جهانی، سبب شکل گیری بازارهای جهانی و ایجاد زنجیره های دیگری در کسب و کار گردید که تفکر سیستم های ERP نسل دوم را پایه گذاری کرد. زنجیره هایی همچون زنجیره ی تامین و ارزیابی تامین کنندگان، مدیریت روابط مشتریان و تعاملات کسب و کار با سایر سازمان های دولتی و خصوصی- از جمله بانک ها و موسسات مالی و اعتباری-.

بدین گونه، مفهوم سیستم های ERP از بنگاه های تولیدی و تجاری فراتر رفت و بخش های دولتی و آموزشی را نیز در بر گرفت. در این بین، نباید پیشرفت بانک های اطلاعاتی را نیز از نظر دور داشت. چرا که با استفاده از معماری های بهینه در تمامی سطوح و ساختارهای فنی و رفع محدودیت ها، امکاناتی مهیا می شد که مباحثی همچون هوشمندی تجاری Business Intelligence نیز در اختیار مدیران قرار گیرد تا بتوانند به صورت برخط، تمامی فعالیت های سازمان را نظارت کنند.


شرکت اوراکل- که در ابتدا فقط مدیریت و تولید موتور بانک های اطلاعاتی را در دستور کار داشت- با الهام از چنین افقی و با تلفیق ابزارها و فناوری هایی چون جاوا، متدها و روش های طراحی و مهندسی نرم افزار و دانش فنی و کاربردی فرایندهای کسب و کار، توانست خود را به عنوان یکی از معدود پیشگامان و دارندگان ابزار تولید برنامه ریزی منابع سازمان یا مدیریت اطلاعات سازمان، در سطح جهانی مطرح کند.
ارزیابی عملکرد کسب و کار با وجود حجم بالای اطلاعات در دنیای امروز، بدون اطلاعات مناسب و دقت و تطابق آن، تقریبا غیرممکن به نظر می رسد. این مهم، صرفا یک پیاده سازی نرم افزاری نیست بلکه با شناسایی فرایندها و مهندسی مجدد آن ها در کنار فناوری و منابع انسانی است که اثربخش می شود و ایجاد بهره وری می کند.

یکی از عوامل موفقیت مدیران بنگاه های اقتصادی در دنیای امروز، استفاده از ابزارهای مدیریتی و اطلاعاتی کسب و کار است که می توان تاثیرات آن را در مدیریت استراتژیک مشاهده کرد.
رویکرد مدیریت استراتژیک در یک بنگاه اقتصادی، رویکردی اطلاعات محور است که با توجه به وجوه یک سازمان از دیدگاه خارجی و داخلی، تصمیمات استراتژیکی را کارسازی می کند. این رویکرد بدون داشتند اطلاعات کافی از فرصت ها، تهدیدها و نقاط ضعف و قوت، عامل موثری برای ارزیابی خروجی آن ها و حرکت سازمان به سمت تعالی به شمار نمی آید.

در دنیای امروز- که بنگاه های اقتصادی وارد چالش های رقابتی پیچیده ای شده اند- تصمیمات استراتژیک و انجام به موقع و صحیح آن ها، تضمین کننده ی موفقیت یک سازمان هستند.
اطلاعات زیادی در سراسر یک بنگاه اقتصادی یا صنعتی وجود دارد که در زمان تصمیم گیری، به علت نبود یک سیستم جامع اطلاعاتی یا استانداردهای متداول و پذیرفته شده، غالبا تفسیرهای مختلف و شخصی از آن ها می شود.
همین موضوع، باعث گمراه شدن مدیران ارشد سازمان و همچنین، به تاخیر افتادن تصمیمات استراتژیک در همه ی اجزا در سطح سازمان خواهد شد.
اینجاست که وجود یک سیستم جامع اطلاعاتی (برنامه ریزی منابع سازمانی ERP) با روال ها و متدهای پذیرفته شده، می تواند با اطلاع رسانی در مورد عوامل تصمیم گیری و تعیین وضعیت موجود سازمان، به مدیران تصمیم گیرنده کمک کند و عوامل لازم را برای پایش استراتژی های سازمان، در اختیار مدیران قرار دهد


در انتها می توان به مزایای سیستم های یکپارچه و تمایزات آن با نرم افزار های جزیره ای اشاره کرد:

عموما ابزارهای نرم افزاری که به صورت مجزا و یا جزیره ای در سازمانها تهیه شده و یا استقرار پیدا می کنند دچار کاستی های فراوانی می باشند که در طول زمان هزینه های سنگینی را به سازمان و منابع آن وارد می نمایند. این نقصان در تصمیم گیری و تصمیم سازی مدیریت حائز اهمیت می باشد در صورتی که استفاده از ابزارهای برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) کلیه عوامل لازم را فراهم نموده و تحت پوشش قرار می دهد.بطور کلی مزایای این سیستم های یکپارچه و وجه تمایز آن با نرم افزارهای جزیره ای را می توان بشرح زیر بیان کرد:

- ارائه گزارش های تحلیلی و استراتژیک یکپارچه از تمام فعالیت ها و فرایند های سازمانی به راحتی امکان پذیر خواهد بود.
- به دلیل یکپارچگی نرم افزارها، با ایجاد تغییر در یک قسمت اصلی، تغییرات در زیر مجموعه های آن قسمت نیز اعمال خواهد گردید.
- فرآیند اخذ پشتیبانی و بازیابی اطلاعات با سرعت و دقت بالاتری انجام می شود.
- امنیت اطلاعات در سازمان تضمین می گردد.
- گزارش ها استاندارد و با مبانی و ورودی های یکسانی تهیه خواهند شد.
- سرعت جمع آوری اطلاعات و تحلیل آن ها به نحو قابل ملاحظه ای افزایش پیدا خواهد کرد.
- امکان بروز خطا و ثبت دوباره اطلاعات کاهش پیدا خواهد کرد.
- توسعه نرم افزارها، در صورت توسعه سازمان، به سهولت امکان پذیر خواهد بود.
- بهبود و توسعه نرم افزارها با نگاه یکپارچه و فرایندی ممکن خواهد بود.
- سازمان به جای تعامل با چند تامین کننده نرم افزاری، با یک تامین کننده تعامل خواهد داشت.
- تمامی استفاده کنندگان نرم افزار با یک واسطه کاربری یکسان کار خواهند کرد.
- امکان ایجاد کارتابلهای متمرکز فرآیندی وجود خواهد داشت.