نام کامل:کیوان فکری پور,نام مستعار:شرکت داده پردازی نیلرام.آدرس سایت:www.nilram.info.همکاران:Soomar63

مرا بخاطر بسپار

ورود
  • 001.jpg
  • 002.jpg
  • 004.jpg

برنامه ریزی منابع سازمانی- بخش اول

مقدمه

در سال‌های اخیر با توجه به رشد صنعت فناوری اطلاعات و همچنین پیچیده‌تر شدن فرایندهای کسب ‌و کار در کشور، بهره‌گیری از نرم‌افزارهایی یکپارچه که به تسهیل این پیچیدگی‌ها می‌پردازد و آن را تسریع می‌کند، بیش از پیش رونق یافته است. در همین راستا راهکار ERP به عنوان یک ابزار جدی در حوزه مدیریت سیستم‌ها مورد توجه قرار گرفته است. اما با وجود رشد راهکارهای یکپارچه سیستمی، مفهومی اشتباه از ERP در ذهن بسیاری از افراد جای گرفته است. بسیاری از شرکت هایی که امروزه بعنوان ارائه دهندگان راهکارهای ERP می باشند نرم‌افزارهایی را به بازار عرضه داشته‌اند که دارای حداقل ویژگی های مرتبط با این تفکر نیست، ‌بلکه سیستم‌های جامع اطلاعات مدیریتی اما غیریکپارچه‌ای است که تا حدودی نیاز مشتریان را از طریق مکانیزه کردن فعالیت ها مرتفع می‌سازد. بنابراین ERP را به شکل بسته‌های نرم‌افزاری معرفی می کنند و سبب ایجاد فرهنگ اشتباهی در بازار خواهند شد. این مسئله مسئولیت بسیار سنگینی را بر عهده شرکت های فعال در حوزه تولید و پیاده سازی ERP در جهت اطلاع رسانی از مفهوم واقعی ERP قرار می دهد.

شرکت داده پردازی نیلرام با هدف ارائه خدمات برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) تاسیس گردیده است و در پی فروش خدمتی است که ارزش افزوده آن در خدمات مهندسی سیستم‌های آن است. شرکت نیلرام کوشیده است که رویکردی سیستمی و علمی به فرآیند تدوین نرم افزار داشته باشد. در این فرآیند ابتدا کارشناسان خبره هر حوزه، فرآیندهای صحیح و Best Practiceها را مدون می نماید و درست ترین آنها به عنوان مرجع تدوین نرم افزار مورد استفاده قرار می گیرد .بازبینی روشهای موجود برای انجام فرآیندهای سازمان، عموما تخصص های ویژه ای را به جز رایانه و انفورماتیک طلب می کند که شرکت نیلرام با دقت و ظرافت فراوان این مراحل را پشت سر گذاشته و اصول مهندسی مجدد را در خصوص موضوع مطروحه مورد توجه قرار می دهد.

با توجه به اینکه شرکت نیلرام رسالت خویش را در جهت افزایش آگاهی نسبت به سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی قرار داده است بر آنیم در این راه به مخاطبان خود یاری رسانیم. از اینرو این مجموعه سعی دارد با تدوین برنامه ای در دوره زمانی مشخص، از طریق ارسال مطالب مفید و موثر از این نوع سیستم ها، در زمینه افزایش اطلاعات مخاطبان خود موثر واقع شود.فهرست مطالبی که مخاطبان در طی این دوره زمانی دریافت خواهند کرد بصورت زیر می باشد:

  • مفاهیم کلی ERP و آشنایی با شرکت داده پردازی نیلرام

  • تاریخچه ERP

  • تفاوت های ERP ایرانی و خارجی

  • مراحل عملیاتی در اجرای موفق ERP

  • شناخت ERP و اجزای آنامید است بتوانیم از همراهی مخاطبانمان در بخش اول این دوره سربلند بوده و میل به افزایش اطلاعات مخاطبان سبب طرح ریزی دوره اطلاع رسانی مجددی گردد.


مفاهیم کلی برنامه ریزی منابع سازمانی (Enterprise Resources Planning)

کلمه ERP در اصل مخفف واژگان Enterprise Resources Planning به معنی سامانه تخصیص و برنامه ­ريزی منابع سازمانی است که طیف وسیعی از فعالیتهای مختلف را که به بهبود عملکرد سازمان منتهی می شود، در بر دارد. در واقع سيستم­ برنامه ­ريزی منابع سازمانی، يك بسته نرم­­ افزاري مشتمل بر چندين ماژول مرتبط و يكپارچه است كه كليه فرآيندهاي تجاري سازمان اعم از توليد، منابع انساني، مالي، بازاريابي، فروش و ... را پشتيباني كرده و منجر به يكپارچگي وظايف در سازمان مي­ شود. از اینرو سيستم­هاي برنامه ­ريزی منابع سازمانی از نظر بانك­هاي اطلاعاتي و فرآيندهاي سازماني به مثابه ستون فقرات اطلاعاتي آن سازمان محسوب می شوند و از دیدگاه نرم ­افزاري، فرآيندهاي داخلي سازمان را پشتیبانی می کنند.

تعریف و ماهیت مكانيزاسيون برنامه ­ريزی منابع سازمانی، علم بكارگيري مجموعه­اي از سيستم­های الکترونیکی و کامپیوتری، در تمامی فرایندهای کاری یک سازمان است. البته عملیاتی کردن موثر این مفهوم، نیازمند بررسی تجارب قبلی مكانيزاسيون در سازمان­ها و تحلیل مشکلات آنها دارد. عموما ابزارهای نرم افزاری که به صورت مجزا و یا جزیره ای در سازمانها تهیه شده و یا استقرار پیدا می کنند دچار کاستی های فراوانی می باشند که در طول زمان هزینه های سنگینی را به سازمان و منابع آن وارد می نمایند. این موضوع در تصمیم گیری و تصمیم سازی مدیریت حائز اهمیت می باشد که استفاده از ابزارهای برنامه ریزی منابع سازمانی (Enterprise Resources Planning) سبب رفع این نقصان خواهد شد.


با توجه به اینکه نرم‌افزارهای یکپارچه به عنوان یک ابزار جدی در حوزه مدیریت سیستم‌ها می باشد، در سال های اخیر میزان استقبال از راهکارهای یکپارچه اطلاعاتی به خصوص ERP افزایش یافته است. از اینرو شرکت های فعال در این حیطه سعی دارند تا با اطلاع رسانی سازمان ها علاوه بر افزایش آگاهی و دانش آن ها در این حوزه منجر به انتخاب درستی در زمان ارزیابی و بکارگیری این نوع سیستم ها شوند.


از نگاه مدیریتی شرکت داده پردازی نیلرام، ERP - Enterprise Resources Planning یک تفکر استراتژیک است که یکپارچگی تمام سازمان را در جهت بهبود و تسریع فرآیندهای داخلی و خارجی کسب و کار، افزایش بهره وری و سود با استفاده از ابزار نرم افزاری محقق می نماید.


از جمله ویژگی های بارز نیلرام تخصص در حیطه "مهندسی صنایع" است. نیلرام توانسته‌ است با تکیه بر نیروهای تخصصی به استانداردسازی نرم‌افزار خود در شاخه‌های بزرگی از صنایع بپردازد و راهکاری استاندارد متناسب با صنایعی همچون صنایع فلزی، چوبی، غذایی، بازرگانی، تاسیسات و خودرو و ... ارائه نماید.


انعطاف نرم‌افزار نیلرام این قابلیت را می‌دهد تا صنایع مختلف از این راهکار یکپارچه بهره ببرند و سیستم‌ها و روش‌ها متناسب با عملیات صنایع مختلف هماهنگ شوند.در واقع نیلرام با استفاده از یک گروه خبره سیستمی، به مطالعه به‌روش‌های عملیاتی صنایع مختلف پرداخته و این مطالعات منجر به توسعه محصولی شده است که به خوبی در صنایع مختلف آزموده شده است.

به اعتقاد ما کلیه رویه های یکپارچه در هر سازمان قبل از مکانیزه شدن، نیازمند مطالعه، بهینه سازی و مکتوب سازی توسط گروه خبره متخصص در هر رشته است.پس از انجام این امر، شرکت نیلرام توسط پروژه شناخت نیازهای تلویحی و تصریحی رویه های مکتوب را در سازمان مشتری شناسایی نموده و پس از بررسی های داخلی، پیشنهادهای اجرایی خود را به سازمان ارائه می نماید. پس از این مرحله واحد تولید با استفاده از سبک و رویکرد ابزاری اوراکل نیازهای مشتری را با نرم افزارهای تکمیلی و یا جدید به انجام می رساند. سپس نرم افزارها توسط واحد پشتیبانی مستقرگردیده و پرسنل سازمان طبق برنامه ریزی مدون و سرفصلهای آموزشی مورد آموزش قرار گرفته و پس از این دوره و دریافت بازخوردهای عملیاتی جهت کاربردی نمودن ابزار و تحویل نهایی به سازمان مشتری اقدامات مقتضی اعمال می گردد. ما تا زمان درخواست مشتری خود را مکلف به بهینه سازی نرم افزارهای که توسط واحد تحقیق و توسعه تدوین شده اند می دانیم. ما برای تضمین کیفیت خدمات ادعا شده، خود را مکلف به رعایت رویه های یکپارچه و نظام جامع مدیریت استراتژیک تدوین شده می دانیم.

خاطر نشان می گردد در بخش بعدی مطالبی در رابطه با تاریخچه ERP ارائه می گردد.