نام کامل:کیوان فکری پور,نام مستعار:شرکت داده پردازی نیلرام.آدرس سایت:www.nilram.info.همکاران:Soomar63

مرا بخاطر بسپار

ورود
  • 001.jpg
  • 002.jpg
  • 003.jpg

برگزاری سمینار سالانه شرکت نیلرام

برگزاری سمینار شرکت نیلرام
طراحی سایت

در سمینار شرکت داده پردازی نیلرام مطالبی در خصوص استراتژی ها و اهداف نیلرام، تشریح فضای ERP در کشور و موقعیت نیلرام و نیز قابلیت های فنی نرم افزار ERP نیلرام مطرح گردید.


برنامه ریزی منابع سازمانی- بخش دوم

برنامه ریزی منابع سازمانی- بخش دوم

سيستم های برنامه ريزی منابع سازمانی، يك بسته نرم افزاري مشتمل بر چندين ماژول مرتبط و يكپارچه است كه كليه فرآيندهاي تجاري يك سازمان را، اعم از توليد، منابع انساني، مالي، بازاريابي و فروش را پشتيباني كرده که منجر به يكپارچگي وظايف در سازمان مي شود. سيستم هاي برنامه ريزی منابع سازمانی، به مثابه ستون فقرات اطلاعاتي آن سازمان، از نظر بانك هاي اطلاعاتي و فرآيندهاي سازماني محسوب و به منزله نرم افزاري، براي پشتيباني فرآيندهاي داخلي سازمان است.

تعریف و ماهیت مكانيزاسيون برنامه ريزی منابع سازمانی عبارت است از علم بكارگيري مجموعه اي از سيستم های الکترونیکی و کامپیوتری، در تمامی فرایندهای کاری یک سازمان است. البته عملیاتی کردن موثر این مفهوم، نیازمند بررسی تجارب قبلی مكانيزاسيون در سازمان ها و تحلیل مشکلات آنها می باشد.


به كارگيري سيستم هاي مكانيزه در سازمان ها، به دهه 1960 ميلادي برمي گردد، زماني كه اولين سيستم هاي مكانيزه مالي و حسابداري، در شركت هاي تجاري و صنعتي شكل گرفتند. به مرور و با توسعه فن آوري هاي رايانه، كاربرد فن آوري اطلاعات و برنامه ريزی منابع سازمانی در سازمان ها نيز رشد کرده، سيستم هاي مكانيزه عملياتي در بخش هاي مختلف سازمان ها ايجاد شدند. در دهه 1970 ميلادي، سيستم هاي اطلاعات مديريت شكل گرفتند که با بهره گيري از اطلاعات سيستم هاي عملياتي موجود، اطلاعات و گزارش هاي مديريتي مورد نياز مديران را فراهم مي كردند. اين سيستم ها با ارائه اطلاعات مناسب، مديران را در ارزيابي كسب و كار خود ياري مي رساندند. اطلاعات ارائه شده به وسیله اين سيستم ها، در تجزيه و تحليل هاي بودجه و هزينه مورد استفاده قرار مي گرفت. با بهره گيري از اين سيستمها، داده هاي سازمان در حجم بسيار زياد و در قالب سيستم هاي پايگاه داده، نگهداري شده، پردازش و تحليل اين داده ها در سرعتي بسيار بالاتر از پردازش هاي دستي، ميسر مي گرديد.از نگاه مدیریتی شرکت داده پردازی نیلرام، ERP - Enterprise Resources Planning یک تفکر استراتژیک است که یکپارچگی تمام سازمان را در جهت بهبود و تسریع فرآیندهای داخلی و خارجی کسب و کار، افزایش بهره وری و سود با استفاده از ابزار نرم افزاری محقق می نماید.

شرکت داده پردازی نیلرام با هدف ارائه خدمات برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) تاسیس گردیده است و در پی فروش خدمتی است که ارزش افزوده آن در خدمات مهندسی سیستم‌های آن است. شرکت نیلرام کوشیده است که رویکردی سیستمی و علمی به فرآیند تدوین نرم افزار داشته باشد. در این فرآیند ابتدا کارشناسان خبره هر حوزه، فرآیندهای صحیح و BestPractice ها را مدون می نماید و درست ترین آنها به عنوان مرجع تدوین نرم افزار مورد استفاده قرار می گیرد.بازبینی روشهای موجود برای انجام فرآیندهای سازمان، عموما تخصص های ویژه ای را به جز رایانه و انفورماتیک طلب می کند که شرکت نیلرام با دقت و ظرافت فراوان این مراحل را پشت سر گذاشته و اصول مهندسی مجدد را در خصوص موضوع مطروحه مورد توجه قرار می دهد.تاریخچه پیدایش ERP

سیستم ERP محصول روند تکاملی رشد سیستم ها بوده است و به یکباره ایجاد نشده است. رشد فزاینده ی فناوری رایانه ای و امکان استفاده از سیستم های یکپارچه و تسهیل ارتباطات بین فرایندها، سبب شده است تا سیستم های ERP، بدون استفاده از ابزارهای مکانیزه مفهومی نداشته باشند.
تاریخچه بکارگیری سیستم های مکانیزه تقریبا به زمان پیدایش اولین رایانه ها باز می گردد. چرا که هدف اولیه خلق رایانه ها، امکان اجرای محاسبات عددی در حجم بالا و در کمترین زمان ممکن بود.


نخستین سیستم های مکانیزه مالی و حسابداری در مراکز تجاری و صنعتی، در دهه ی 1960 میلادی شکل گرفتند. این سیستم ها بیشتر بر پایه ی حسابداری و محاسبه حقوق و دستمزد بود و بدین ترتیب، اولین سیستم های طبقه بندی حساب ها و پرداخت حقوق بر روی Main Frame ایجاد شد. در ایران نیز، اولین سیستم مکانیزه، سیستم های حقوق و دستمزد در شرکت نفت ایران و کارخانه ارج بوده است. شاید بتوان گفت که بسیاری از ایده های اولیه بانک اطلاعاتی رابطه ای نیز، برگرفته از درخت حساب ها و مشابه آن است.در دهه 1970 میلادی، سیستم های اطلاعات مدیریت یا MIS بوجود آمد که هدف از آن، ارائه اطلاعات عملیات سیستم در قالب گزارش به مدیران برای پیش بینی منابع مالی و کنترل هزینه ها بوده است.
پس از آن و هم زمان با گسترش رایانه های PC در دهه ی 1980 میلادی، سیستم های مکانیزه به حوزه کسب و کارهای کوچک نیز، وارد و متعاقب آن، کنترل موجودی و مدیریت برنامه ریزی مواد نیز در سازمان های تولیدی مطرح شد.

در واقع با مکانیزم های کنترل موجودی و برنامه ریزی مواد، از انباشت سرمایه در انبارهای تولید یا عدم پاسخگویی به موقع مشتریان به دلیل نبود مواد اولیه جلوگیری می شد و به عبارتی، عملیات کسب و کار، با منابع، مصارف، فرصت ها و تهدیدهای محیطی، همسو می شد.
اما ارزیابی دقیق کسب و کار، زمانی میسر می گردید که امکان برنامه ریزی منابع تولید را نیز به همراه می داشت.پاره ای از این برنامه ریزی ها عبارت بودند از برنامه ریزی و کنترل عملیات تولید، برنامه ریزی فروش و سایر برنامه ریزی های عملیات.

علاوه بر بخش های تولیدی، بخش های خدمات نیز شامل چنین برنامه ریزی هایی می شدند. در اوایل دهه ی 1990 میلادی، مطرح شدن سیستم های برنامه ریزی و هم زمان با آن، طرح مشکل تاریخ در هزاره، سبب شد تا سازمان ها، بازنگری ای کلی بر سیستم های مکانیزه ی خود داشته باشند و بدینگونه، اولین سیستم ها با نام ERP وارد بازار شدند، به گونه ای که در اواخر همان دهه، رواج سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی به اوج خود رسید.
با آغاز هزاره ی سوم، فراگیری اینترنت و طرح مباحثی همچون تجارت الکترونیک و سازمان تجارت جهانی، سبب شکل گیری بازارهای جهانی و ایجاد زنجیره های دیگری در کسب و کار گردید که تفکر سیستم های ERP نسل دوم را پایه گذاری کرد. زنجیره هایی همچون زنجیره ی تامین و ارزیابی تامین کنندگان، مدیریت روابط مشتریان و تعاملات کسب و کار با سایر سازمان های دولتی و خصوصی- از جمله بانک ها و موسسات مالی و اعتباری-.

بدین گونه، مفهوم سیستم های ERP از بنگاه های تولیدی و تجاری فراتر رفت و بخش های دولتی و آموزشی را نیز در بر گرفت. در این بین، نباید پیشرفت بانک های اطلاعاتی را نیز از نظر دور داشت. چرا که با استفاده از معماری های بهینه در تمامی سطوح و ساختارهای فنی و رفع محدودیت ها، امکاناتی مهیا می شد که مباحثی همچون هوشمندی تجاری Business Intelligence نیز در اختیار مدیران قرار گیرد تا بتوانند به صورت برخط، تمامی فعالیت های سازمان را نظارت کنند.


شرکت اوراکل- که در ابتدا فقط مدیریت و تولید موتور بانک های اطلاعاتی را در دستور کار داشت- با الهام از چنین افقی و با تلفیق ابزارها و فناوری هایی چون جاوا، متدها و روش های طراحی و مهندسی نرم افزار و دانش فنی و کاربردی فرایندهای کسب و کار، توانست خود را به عنوان یکی از معدود پیشگامان و دارندگان ابزار تولید برنامه ریزی منابع سازمان یا مدیریت اطلاعات سازمان، در سطح جهانی مطرح کند.
ارزیابی عملکرد کسب و کار با وجود حجم بالای اطلاعات در دنیای امروز، بدون اطلاعات مناسب و دقت و تطابق آن، تقریبا غیرممکن به نظر می رسد. این مهم، صرفا یک پیاده سازی نرم افزاری نیست بلکه با شناسایی فرایندها و مهندسی مجدد آن ها در کنار فناوری و منابع انسانی است که اثربخش می شود و ایجاد بهره وری می کند.

یکی از عوامل موفقیت مدیران بنگاه های اقتصادی در دنیای امروز، استفاده از ابزارهای مدیریتی و اطلاعاتی کسب و کار است که می توان تاثیرات آن را در مدیریت استراتژیک مشاهده کرد.
رویکرد مدیریت استراتژیک در یک بنگاه اقتصادی، رویکردی اطلاعات محور است که با توجه به وجوه یک سازمان از دیدگاه خارجی و داخلی، تصمیمات استراتژیکی را کارسازی می کند. این رویکرد بدون داشتند اطلاعات کافی از فرصت ها، تهدیدها و نقاط ضعف و قوت، عامل موثری برای ارزیابی خروجی آن ها و حرکت سازمان به سمت تعالی به شمار نمی آید.

در دنیای امروز- که بنگاه های اقتصادی وارد چالش های رقابتی پیچیده ای شده اند- تصمیمات استراتژیک و انجام به موقع و صحیح آن ها، تضمین کننده ی موفقیت یک سازمان هستند.
اطلاعات زیادی در سراسر یک بنگاه اقتصادی یا صنعتی وجود دارد که در زمان تصمیم گیری، به علت نبود یک سیستم جامع اطلاعاتی یا استانداردهای متداول و پذیرفته شده، غالبا تفسیرهای مختلف و شخصی از آن ها می شود.
همین موضوع، باعث گمراه شدن مدیران ارشد سازمان و همچنین، به تاخیر افتادن تصمیمات استراتژیک در همه ی اجزا در سطح سازمان خواهد شد.
اینجاست که وجود یک سیستم جامع اطلاعاتی (برنامه ریزی منابع سازمانی ERP) با روال ها و متدهای پذیرفته شده، می تواند با اطلاع رسانی در مورد عوامل تصمیم گیری و تعیین وضعیت موجود سازمان، به مدیران تصمیم گیرنده کمک کند و عوامل لازم را برای پایش استراتژی های سازمان، در اختیار مدیران قرار دهد


در انتها می توان به مزایای سیستم های یکپارچه و تمایزات آن با نرم افزار های جزیره ای اشاره کرد:

عموما ابزارهای نرم افزاری که به صورت مجزا و یا جزیره ای در سازمانها تهیه شده و یا استقرار پیدا می کنند دچار کاستی های فراوانی می باشند که در طول زمان هزینه های سنگینی را به سازمان و منابع آن وارد می نمایند. این نقصان در تصمیم گیری و تصمیم سازی مدیریت حائز اهمیت می باشد در صورتی که استفاده از ابزارهای برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) کلیه عوامل لازم را فراهم نموده و تحت پوشش قرار می دهد.بطور کلی مزایای این سیستم های یکپارچه و وجه تمایز آن با نرم افزارهای جزیره ای را می توان بشرح زیر بیان کرد:

- ارائه گزارش های تحلیلی و استراتژیک یکپارچه از تمام فعالیت ها و فرایند های سازمانی به راحتی امکان پذیر خواهد بود.
- به دلیل یکپارچگی نرم افزارها، با ایجاد تغییر در یک قسمت اصلی، تغییرات در زیر مجموعه های آن قسمت نیز اعمال خواهد گردید.
- فرآیند اخذ پشتیبانی و بازیابی اطلاعات با سرعت و دقت بالاتری انجام می شود.
- امنیت اطلاعات در سازمان تضمین می گردد.
- گزارش ها استاندارد و با مبانی و ورودی های یکسانی تهیه خواهند شد.
- سرعت جمع آوری اطلاعات و تحلیل آن ها به نحو قابل ملاحظه ای افزایش پیدا خواهد کرد.
- امکان بروز خطا و ثبت دوباره اطلاعات کاهش پیدا خواهد کرد.
- توسعه نرم افزارها، در صورت توسعه سازمان، به سهولت امکان پذیر خواهد بود.
- بهبود و توسعه نرم افزارها با نگاه یکپارچه و فرایندی ممکن خواهد بود.
- سازمان به جای تعامل با چند تامین کننده نرم افزاری، با یک تامین کننده تعامل خواهد داشت.
- تمامی استفاده کنندگان نرم افزار با یک واسطه کاربری یکسان کار خواهند کرد.
- امکان ایجاد کارتابلهای متمرکز فرآیندی وجود خواهد داشت.


برنامه ریزی منابع سازمانی- بخش اول

برنامه ریزی منابع سازمانی- بخش اول

مقدمه

در سال‌های اخیر با توجه به رشد صنعت فناوری اطلاعات و همچنین پیچیده‌تر شدن فرایندهای کسب ‌و کار در کشور، بهره‌گیری از نرم‌افزارهایی یکپارچه که به تسهیل این پیچیدگی‌ها می‌پردازد و آن را تسریع می‌کند، بیش از پیش رونق یافته است. در همین راستا راهکار ERP به عنوان یک ابزار جدی در حوزه مدیریت سیستم‌ها مورد توجه قرار گرفته است. اما با وجود رشد راهکارهای یکپارچه سیستمی، مفهومی اشتباه از ERP در ذهن بسیاری از افراد جای گرفته است. بسیاری از شرکت هایی که امروزه بعنوان ارائه دهندگان راهکارهای ERP می باشند نرم‌افزارهایی را به بازار عرضه داشته‌اند که دارای حداقل ویژگی های مرتبط با این تفکر نیست، ‌بلکه سیستم‌های جامع اطلاعات مدیریتی اما غیریکپارچه‌ای است که تا حدودی نیاز مشتریان را از طریق مکانیزه کردن فعالیت ها مرتفع می‌سازد. بنابراین ERP را به شکل بسته‌های نرم‌افزاری معرفی می کنند و سبب ایجاد فرهنگ اشتباهی در بازار خواهند شد. این مسئله مسئولیت بسیار سنگینی را بر عهده شرکت های فعال در حوزه تولید و پیاده سازی ERP در جهت اطلاع رسانی از مفهوم واقعی ERP قرار می دهد.

شرکت داده پردازی نیلرام با هدف ارائه خدمات برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) تاسیس گردیده است و در پی فروش خدمتی است که ارزش افزوده آن در خدمات مهندسی سیستم‌های آن است. شرکت نیلرام کوشیده است که رویکردی سیستمی و علمی به فرآیند تدوین نرم افزار داشته باشد. در این فرآیند ابتدا کارشناسان خبره هر حوزه، فرآیندهای صحیح و Best Practiceها را مدون می نماید و درست ترین آنها به عنوان مرجع تدوین نرم افزار مورد استفاده قرار می گیرد .بازبینی روشهای موجود برای انجام فرآیندهای سازمان، عموما تخصص های ویژه ای را به جز رایانه و انفورماتیک طلب می کند که شرکت نیلرام با دقت و ظرافت فراوان این مراحل را پشت سر گذاشته و اصول مهندسی مجدد را در خصوص موضوع مطروحه مورد توجه قرار می دهد.

با توجه به اینکه شرکت نیلرام رسالت خویش را در جهت افزایش آگاهی نسبت به سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی قرار داده است بر آنیم در این راه به مخاطبان خود یاری رسانیم. از اینرو این مجموعه سعی دارد با تدوین برنامه ای در دوره زمانی مشخص، از طریق ارسال مطالب مفید و موثر از این نوع سیستم ها، در زمینه افزایش اطلاعات مخاطبان خود موثر واقع شود.فهرست مطالبی که مخاطبان در طی این دوره زمانی دریافت خواهند کرد بصورت زیر می باشد:

  • مفاهیم کلی ERP و آشنایی با شرکت داده پردازی نیلرام

  • تاریخچه ERP

  • تفاوت های ERP ایرانی و خارجی

  • مراحل عملیاتی در اجرای موفق ERP

  • شناخت ERP و اجزای آنامید است بتوانیم از همراهی مخاطبانمان در بخش اول این دوره سربلند بوده و میل به افزایش اطلاعات مخاطبان سبب طرح ریزی دوره اطلاع رسانی مجددی گردد.


مفاهیم کلی برنامه ریزی منابع سازمانی (Enterprise Resources Planning)

کلمه ERP در اصل مخفف واژگان Enterprise Resources Planning به معنی سامانه تخصیص و برنامه ­ريزی منابع سازمانی است که طیف وسیعی از فعالیتهای مختلف را که به بهبود عملکرد سازمان منتهی می شود، در بر دارد. در واقع سيستم­ برنامه ­ريزی منابع سازمانی، يك بسته نرم­­ افزاري مشتمل بر چندين ماژول مرتبط و يكپارچه است كه كليه فرآيندهاي تجاري سازمان اعم از توليد، منابع انساني، مالي، بازاريابي، فروش و ... را پشتيباني كرده و منجر به يكپارچگي وظايف در سازمان مي­ شود. از اینرو سيستم­هاي برنامه ­ريزی منابع سازمانی از نظر بانك­هاي اطلاعاتي و فرآيندهاي سازماني به مثابه ستون فقرات اطلاعاتي آن سازمان محسوب می شوند و از دیدگاه نرم ­افزاري، فرآيندهاي داخلي سازمان را پشتیبانی می کنند.

تعریف و ماهیت مكانيزاسيون برنامه ­ريزی منابع سازمانی، علم بكارگيري مجموعه­اي از سيستم­های الکترونیکی و کامپیوتری، در تمامی فرایندهای کاری یک سازمان است. البته عملیاتی کردن موثر این مفهوم، نیازمند بررسی تجارب قبلی مكانيزاسيون در سازمان­ها و تحلیل مشکلات آنها دارد. عموما ابزارهای نرم افزاری که به صورت مجزا و یا جزیره ای در سازمانها تهیه شده و یا استقرار پیدا می کنند دچار کاستی های فراوانی می باشند که در طول زمان هزینه های سنگینی را به سازمان و منابع آن وارد می نمایند. این موضوع در تصمیم گیری و تصمیم سازی مدیریت حائز اهمیت می باشد که استفاده از ابزارهای برنامه ریزی منابع سازمانی (Enterprise Resources Planning) سبب رفع این نقصان خواهد شد.


با توجه به اینکه نرم‌افزارهای یکپارچه به عنوان یک ابزار جدی در حوزه مدیریت سیستم‌ها می باشد، در سال های اخیر میزان استقبال از راهکارهای یکپارچه اطلاعاتی به خصوص ERP افزایش یافته است. از اینرو شرکت های فعال در این حیطه سعی دارند تا با اطلاع رسانی سازمان ها علاوه بر افزایش آگاهی و دانش آن ها در این حوزه منجر به انتخاب درستی در زمان ارزیابی و بکارگیری این نوع سیستم ها شوند.


از نگاه مدیریتی شرکت داده پردازی نیلرام، ERP - Enterprise Resources Planning یک تفکر استراتژیک است که یکپارچگی تمام سازمان را در جهت بهبود و تسریع فرآیندهای داخلی و خارجی کسب و کار، افزایش بهره وری و سود با استفاده از ابزار نرم افزاری محقق می نماید.


از جمله ویژگی های بارز نیلرام تخصص در حیطه "مهندسی صنایع" است. نیلرام توانسته‌ است با تکیه بر نیروهای تخصصی به استانداردسازی نرم‌افزار خود در شاخه‌های بزرگی از صنایع بپردازد و راهکاری استاندارد متناسب با صنایعی همچون صنایع فلزی، چوبی، غذایی، بازرگانی، تاسیسات و خودرو و ... ارائه نماید.


انعطاف نرم‌افزار نیلرام این قابلیت را می‌دهد تا صنایع مختلف از این راهکار یکپارچه بهره ببرند و سیستم‌ها و روش‌ها متناسب با عملیات صنایع مختلف هماهنگ شوند.در واقع نیلرام با استفاده از یک گروه خبره سیستمی، به مطالعه به‌روش‌های عملیاتی صنایع مختلف پرداخته و این مطالعات منجر به توسعه محصولی شده است که به خوبی در صنایع مختلف آزموده شده است.

به اعتقاد ما کلیه رویه های یکپارچه در هر سازمان قبل از مکانیزه شدن، نیازمند مطالعه، بهینه سازی و مکتوب سازی توسط گروه خبره متخصص در هر رشته است.پس از انجام این امر، شرکت نیلرام توسط پروژه شناخت نیازهای تلویحی و تصریحی رویه های مکتوب را در سازمان مشتری شناسایی نموده و پس از بررسی های داخلی، پیشنهادهای اجرایی خود را به سازمان ارائه می نماید. پس از این مرحله واحد تولید با استفاده از سبک و رویکرد ابزاری اوراکل نیازهای مشتری را با نرم افزارهای تکمیلی و یا جدید به انجام می رساند. سپس نرم افزارها توسط واحد پشتیبانی مستقرگردیده و پرسنل سازمان طبق برنامه ریزی مدون و سرفصلهای آموزشی مورد آموزش قرار گرفته و پس از این دوره و دریافت بازخوردهای عملیاتی جهت کاربردی نمودن ابزار و تحویل نهایی به سازمان مشتری اقدامات مقتضی اعمال می گردد. ما تا زمان درخواست مشتری خود را مکلف به بهینه سازی نرم افزارهای که توسط واحد تحقیق و توسعه تدوین شده اند می دانیم. ما برای تضمین کیفیت خدمات ادعا شده، خود را مکلف به رعایت رویه های یکپارچه و نظام جامع مدیریت استراتژیک تدوین شده می دانیم.

خاطر نشان می گردد در بخش بعدی مطالبی در رابطه با تاریخچه ERP ارائه می گردد.