نام کامل:کیوان فکری پور,نام مستعار:شرکت داده پردازی نیلرام.آدرس سایت:www.nilram.info.همکاران:Soomar63

مرا بخاطر بسپار

ورود
  • 001.jpg
  • 002.jpg
  • 004.jpg

مجازی سازی چیست؟

مجازی سازی(Virtualization) چیست؟

مجازی سازی یکی از تکنولوژی های نوظهور در دنیایIT می باشد، دانش و تکنیکی که با استفاده از آن می توان بر بسیاری از مشکلات و موانع موجود در عرصه زیر ساخت ها (نرم افزاری و سخت افزاری) فائق آمد و راه را برای توسعه پایدار و به وجود آوردن شرایط مناسب برای کسب و کاربه بهترین نحو فراهم آورد. کاربردهای مجازی سازی(Virtualization) آنچنان گسترده است که نه تنها متخصصان و کارشناسان حوزهIT بلکه بسیاری از افراد در رشته های غیر مرتبط با کامپیوتر وIT نیز از آن بهره مند می گردند. مجازی سازی فناوری است که به کمک آن می‌توان اجزاء فیزیکی یک رایانه را به کمک نرم افزار، مورد اشتراک تعداد بسیاری سیستم عامل قرار داد که همگی آنان در یک لحظه و به طور همزمان روشن و قابل استفاده و درحال کار باشند. در مجازی سازی محیطی برای استفاده و دستیابی به واقعیتی که به صورت مجازی سازی شده برای شما طراحی شده است ارائه می شود، مجازی سازی تکنولوژی است که به واسطه کارکرد و منطق خاصی که در طراحی خود دارد واقعی به نظر نمی رسد، ولی دارای کارکردی واقعی است.

اگر مدیر شبکه و متخصصی هستید و می خواهید ابعاد و مقایس شبکه سازمان را گسترش دهید مطمئناً نیاز به برپایی سرورهایی بیشتر برای استفاده کاربران جزو اولویت های کاری شما خواهد بود، از این رو با مشکلات بسیاری دست به گریبان می باشید.
موارد و مشکلاتی که شاید تاکنون بعنوان مانعی در راه ارتقاء و بهینه سازی شبکه با آن مواجه بودید را می توان به دو صورت متفاوت مورد بررسی قرار دادمشکلات سخت افزاری( اعم از محیطی، مالی و ...(مشکلات نرم افزاری ( اعم از نگهداری، مدیریت و ..) که در زیر به شرح آن می پردازیم:

بررسی مشکلات سخت افزاری

:کمبود بوجه سازمان برای خرید تجهیزات جدید همانند کامپیوترهای مختص به سرور، کمبود بوجه سازمان برای خرید تجهیزات جدید، کمبود فضا در اتاق مختص به Server Room در سازمان، مشکلات ناشی از کمبود تجیزاتCooling و خنک کننده و سرمایشی برای سرورها، هزینه های مرتبط برای خرید تجیهزاتUPS ،هزینه های بسیار بالای مصرف برق و انرژی، مشکلات نگهداری از سرورها به واسطه تعدد آنان

.

بررسی مشکلات نرم افزاری:

عدم استفاده بهینه از قدرت تمامی سخت افزارهای کامپیوترهای سرور، عدم امکان به وجود آوردن تحمل خطا Fault Tolerance در شبکه به واسطه کمبود کامپیوترهای سرور، عدم امکان به وجود آوردن تقسیم بار(Load Balancing) برای سرویس های شبکه، مشکلات مختص به بازیابی سرورها نظیمات آنان در صورت بروزDisaster Recovery پایین بودن سرعت برگشت به نقطه کاری صحیح ( به خاطر نصب طولانی سیتم عامل و Configuration های مختص به آن)، مشکلات تهیه نسخه های پشتیبان از سرورها و اطلاعات ،عدم امکان برپایی محیطی بعنوان لابراتور برای تست وDeploy نمودن برنامه ها قبل از اجرایی کردن آنان در بستر اصلی شبکه، قیمت بسیار بالای خرید اعتبار وLicense برای سیستم عامل های جدید مختص به کامپیوترهای سرور، عدم امکان رسیدگی به مشکلات نرم افزاری سرورهای مختلف در بازه های زمانی کوتاه.

ارائه راهکار مناسب برای حل مشکلات:

پس از بررسی مشکلات و مسائل مختلفی که در حال حاظر وجود دارد و با دانستن این نکته که برتری بر یکسری از آنان در بعضی مواقع سخت و شاید غیر ممکن باشد اکنون نوبت به ارائه راهکاری جامع و کامل رسیده است،که بسیاری از مشکلات فوق را با استفاده از آن برطرف نمود و در سناریوها و محیط های کاری مختلف بتوان از آن بهره برد. و آن راه حل چیزی نیست جز استفاده از تکنولوژی مجازی سازی(Virtualization) استفاده از این تکنولوژی دست شما را بعنوان یک متخصصو یا یک دانشجو وهر فرد دیگری که بخواهد درحوزهIT و شبکه فعالیت نماید باز کرده و تمامی محدودیت ها را برای شما از بین خواهد برد، با استفاده از شبیه سازی و Virtualization می توانید هرآنچه را که تا کنون نداشتید اکنون به دست آورده و دیگر محدودیتی در نهایت استفاده از امکانات و سرویس ها و ابزارهای تحت شبکه در سر راه شما باقی نمی ماند. همراه با این تکنولوژی امکان استفاده ازهر تعداد سرور مجازی مورد نیاز در یک شبکه میسر می گردد، امکانات بسیار زیاد برای نصب، پیکربندی و نگهداری از تمامی سرورهای فوق به راحتی هرچه تمام تر امکان پذیر می باشد، دیگر خیال شما از به وجود آمدن مشکلات ناگهانی و خرابی های اتفاقی سرورهایتان به طور کامل مرتفع می گردد و زمان از کار افتادن(Down) شدن شبکه به کمترین حد ممکن می رسد،مشکلات کمبود بوجه برای خرید تجهیزات، کمبود فضا برای نگهداری و توسعه، هزینه های بالای مصرف انرژی و استفاده از تجهیزات خنک کنندگی و بسیاری دیگر …مشکلاتی که با استفاده از تکنولوژی های مجازی سازی برای همیشه به دست فراموشی سپرده می شوند.

تفاوت های شبکه های کامپیوتری WorkGroup و Domain

تفاوت های شبکه های کامپیوتری WorkGroup و Domain

به صورت کلی برای راه اندازی شبکه برای سازمانها از 2 طریق می توان عمل کرد :

1. شبکه های WorkGroup

2. شبکه های Domain

در ادامه میخواهیم به اینکه چرا یاید از شبکه های دامین استفاده کنیم بپردازیم:

در دامین کنترلر ها سرویس AD DS، Active Directory Domain Services در ویندوز سرور شامل یک سرویس دایرکتوری است که احراز هویت متمرکز را برای شبکه های مایکروسافت فراهم می آورد. برخی مزایای این سرویس عبارتند از: تعریف و کنترل کاربران ،قدرت تحمل خطای بیشتر و افزایش آن، دسترسی به منابع شبکه از یک مکان واحد، قابلیت برقراری ارتباطات مطمئن با شبکه های خارجی که از نسخه های قبلی اکتیودایرکتوری، حتی از سیستم عاملunix استفاده می کنند.در ادامه به تفاوت های شبکه های دامین و ورک گروپ می پردازیم.

شبکه هایWork group ساده ترین نوع شبکه های کامپیوتری می باشند که عملکرد آن ها بصورتPeer-To-Peer می باشد. هدف اصلی از ایجاد این شبکه به اشتراک گذاری منابع سیستم ها با یکدیگر می باشد، در این شبکه ها مدیریت مرکزی و مستقلی وجود ندارد و هرکس مسئول سیستم خودش می باشد.

بنابراین سلسله مراتبی نیز در این نوع شبکه وجود ندارد و همه کامپیوترها در این شبکه، در یک سطح قرار دارند و هر سیستم می تواند بصورت مستقل وظیفه سرویس دهنده و سرویس گیرنده را ایفا کند. در این نوع شبکه کاربر هر کامپیوتر مشخص می کند که چه اطلاعاتی را بر روی سیستم خود، به اشتراک قرار دهد. شبکه های ویندوزی در حالت پیش فرض بصورتWorkgroup می باشند که در صورت نیاز قابلیت تغییر به شبکهDomain را دارند.

همانطور که اشاره شد در شبکه هایWorkgroup مدیریت مستقل و صحیحی بر روی سیستم ها وجود ندارد و تنها قابلیتی که این نوع شبکه به کاربران ارائه می دهد، امکان جستجوی سایر کامپیوترهای موجود در یک گروه کاری و متصل شدن به آن ها جهت استفاده از منابع می باشد. برای این کار می بایست نام کاربری و کلمه عبور سیستم مورد نظر را در اختیار داشت تا بتوان به آن متصل شد.

از لحاظ امنیتی شبکه هایWorkgroup از سطح امنیت پایینی برخوردارند. چرا که در این شبکه ها هرکس مسئول سیستم خود بوده و برقراری امنیت نیز به دانش فرد بستگی دارد. اشکال دیگر این نوع از شبکه این است که تعداد کاربران آن محدود بوده و استفاده از آن برای مدیریت بیش از ده کامپیوتر منطقی نیست و باعث ایجاد زحمت می شود.

ساختار شبکه هایDomain متفاوت از شبکه هایWorkgroup می باشد. در این نوع شبکه ها که عملکردCient-Server دارند، تمامی کامپیوترها(Clients) به یک کامپیوتر مرکزی(Server) متصل شده و مدیریت تمامی سیستم ها از طریق سرور انجام می شود. تمامی اطلاعات امنیتی اعم از اطلاعات کاربری هر حساب و محدودیت های اعمال شده بر روی آن نیز بر روی سرور ذخیره می شود.

برخلاف شبکه هایWorkgroup در شبکه هایDomain کاربران الزاما همه دسترسی ها را بر روی سیستم خود ندارند و امکان محدودسازی سیستم ها به اشکال مختلف توسط مدیر سرور وجود دارد که همه این اطلاعات در پایگاه داده ای تحت عنوانActive Directory ذخیره می شوند و مدیریت نیز توسط همین دیتابیس انجام می شود.

از آنجایی که مدیریت سیستم ها بصورت واحد بوده و توسط سرور انجام می شود امنیت این نوع شبکه نسبت به شبکه هایWorkgroup بسیار بالاتر می باشد.

تفاوت این دو نوع شبکه را با یک مثال بیشتر بررسی می کنیم:

فرض کنید 25 کاربر داریم که درون یک شبکه می خواهند از 20 کامپیوتر استفاده کنند. در شبکه هایWorkgroup برای هر کاربر تنها بر روی یک سیستم امکان ایجاد حساب کاربری وجود دارد و اگر کاربری بخواهد از دو سیستم استفاده کند می بایست حساب کاربری فرد مذکور بصورت جداگانه بر روی هر سیستم ایجاد شود.

در شبکه های Domainاما این چنین نیست. تمامی حساب های کاربری در پایگاه داده Serverذخیره می شوند و کاربر امکان لاگین شدن بر روی هریک از سیستم های عضو شبکه Domainرا بدون نیاز به ساخت حساب کاربری بر روی کامپیوتر مذکور خواهد داشت.

مزایای شبکه دامین نسبت به ورک گروپ

۱- نگه داری اطلاعات کاربران و موجودیت های شبکه بطور متمرکز:

دامین: کلیه اطلاعات کاربران مثل اسم و رمز و شماره تلفن و آدرس و غیره بطور متمرکز نگه داری میشوند و به همین دلیل قابلیتbackup گیری و دسترسی سریع و مدیریت متمرکز را دارند.

ورک گروپ: اطلاعات بطور پراکنده بر روی هر سیستم وجود دارد که علاوه بر امنیت بسیار ضعیف، قابلیتbackup گیری تا حد زیادی مشکل و شاید غیر قابل انجام میشود و قابلیت مدیریت متمرکز را ندارد.

۲-مقیاس پذیری(Scalability):

دامین: به دلیل متمرکز بودن اطلاعات و مدیریت میتواند تعداد بسیار زیادی موجود مختلف را خود جا دهد و مدیریت کند.

ورک گروپ: به دلیل پراکندگی اطلاعات توصیه میشود تعدا کاربران این نوع شبکه از ۱۰عدد بیتشر نشود چون قابل مدیریت نیست.

۳- توسعه پذیری(Extensibility):

دامین: میتواند اشیا جدیدی را تعریف کرد (به جز اونهایی که بصورت پیش فرض تعریف شدند) و از آنها تحت شبکه استفاده کرد.

ورک گروپ: فقط از اشیای تعریف شده میتوان استفاده کرد.

۴- قابلیت مدیریت(Managebility):

دامین: به دلیل تمرکز اطلاعات و مدیریت، میتوان به راحتی شبکه را در جهت هدف خاصی به پیش برد. مثلا در جهت ارتقای امنیت میتوان شبکه را هر هفته به قابلیت امنیتی جدیدی تجهیز کرد.

ورک گروپ: به دلیل عدم تمرکز اطلاعات، مدیریت در حد حفظ وضعیت انجام می شود. مدیریت در جهت رسیدن به اهداف خاص وجود ندارد.

۵- یکپارچگی باDNS:

دامین: به دلیل هماهنگی با سیستمDNS به راحتی میتوان در شبکه به سرویس های مختلف دسترسی پیدا کرد. بر اساس ترتیب اسمی به حالت شاخه ای میتوان از بالا دستی ها، آدرس پایین دستی ها را گرفت.

ورک گروپ: قابلیت دسترسی به دیگر موجودات شبکه بسیار ضعیف است مگر اینکه کاربر مقصد خود را با نام یا شمارهIP بشناسد چون سیستم شاخه ای وجود ندارد و هیچ سرویسی آدرس دیگر اشیا شبکه را نمیداند.

۶- قابلیت مدیریت فعالیت کاربرها و کامپیوترها بطور متمرکز:

دامین: میتوان سطح فعالیت و دسترسی موجودات شبکه را در کل شبکه بصورت متمرکز تعریف کرد.

ورک گروپ: حداکثر میتوان دسترسی کاربر را در کامپیوتر خودش تعریف کرد. تحت شبکه این امکان وجود ندارد.

۷- سیاست پذیری(Policy based system):

دامین: میتوان با اعمال سیاست های مختلف تحت شبکه، شبکه را در جهت هدف خاصی پیش برد.

ورک گروپ: اعمال سیاست فقط در حد یک کامپیوتر تعریف میشود و نه تحت شبکه.

۸- قابلیت تبادل اطلاعات بین سرورها در سطح شبکه های بزرگ:

دامین: اطلاعات بین سرورهای مختلف رد و بدل میشود لذا کلیه سرورها با آخرین تغییرات شبکه آشنا هستند و سرویس به روز ارائه میشود. مثلا کاربر تازه وارد به محض ورود، توسط کلیه سرورها قابل شناسایی و اهراز هویت است لذا میتواند به محض ورود از کلیه سرویسها استفاده کند.

ورک گروپ: هیچ اطلاعاتی جابجا نمیشود زیرا اصولا سروری وجود ندارد. به همین دلیل کاربر تازه وارد مجبور است برای درخواست هر سرویس از طرف مدیر شبکه به آن سرویس معرفی شود.

۹- انعطاف پذیری در امنیت و تعیین هویت موجودات شبکه:

دامین: قابلیت شناسایی هر موجودی در هرجایی از شبکه را دارد و میتواند با مدل ها و روش های مختلف اهراز هویت کند(Security Protocols).

ورک گروپ: هر کامپیوتر فقط قابلیت شناسایی موجودی را دارد که در همان کامپیوتر تعریف شده باشد.

۱۰- امنیت یکپارچه و گسترده:

دامین: با ورود به دامین، برخی مسائل امنیتی بطور پیش فرض اعمال میشوند و در ادامه مدیر میتواند امنیت شبکه را تا حد غیر قابل تصوری بال ببرد.

ورک گروپ: به دلیل نبود مدیریت و اطلاعات بطور متمرکز قابلیت امنیتی در حد ابتدایی و ضعیف و منحصر به هر کامپیوتر تعریف میشود (امنیت در حد کاربر خانگی!).

۱۱- قابلیت تبادل اطلاعات بین سرویس های ثالث تحت سیستم تبادل اطلاعات دامین (امنیت-راحتی):

دامین: چنانچه از سرویس یا نرم افزاری استفاده کنید که قابلیت ادغام باActive Directory partition را داشته باشد، میتوانید بطور بسیار امن و سریع، اطلاعات آن نرم افزار را همراه با اطلاعاتActiveDirectory بین سرورها جابجا کنید.

۱۲- قابلیت اتصال و برقراری ارتباط با دیگرActiveDirectory از جنس دیگر:

دامین: به دلیل اینکهWin 2003ActiveDirectory برا اساسLDAP verNSPI که استاندارد جهانی هستند نوشته شده، میتواند باActiveDirectoryهایی که بر این اساس نوشته شده اند ارتباط برقرار کند. حتی اگر اینActiveDirectory ها توسط شرکتی غیر از خود مایکروسافت نوشته شده باشد.

۱۳- نشانه گذاری دیجیتالی اطلاعات تبادلی:

دامین: اطلاعات بصورت رمز شده بین سرورها جابجا میشود لذا دارای امنیت بسیار مطلوبی است

ورک گروپ: اطلاعات بین سرورها جابجا نمیشود.

برگزاری سمینار سالانه شرکت نیلرام

برگزاری سمینار شرکت نیلرام
طراحی سایت

در سمینار شرکت داده پردازی نیلرام مطالبی در خصوص استراتژی ها و اهداف نیلرام، تشریح فضای ERP در کشور و موقعیت نیلرام و نیز قابلیت های فنی نرم افزار ERP نیلرام مطرح گردید.


برنامه ریزی منابع سازمانی- بخش دوم

برنامه ریزی منابع سازمانی- بخش دوم

سيستم های برنامه ريزی منابع سازمانی، يك بسته نرم افزاري مشتمل بر چندين ماژول مرتبط و يكپارچه است كه كليه فرآيندهاي تجاري يك سازمان را، اعم از توليد، منابع انساني، مالي، بازاريابي و فروش را پشتيباني كرده که منجر به يكپارچگي وظايف در سازمان مي شود. سيستم هاي برنامه ريزی منابع سازمانی، به مثابه ستون فقرات اطلاعاتي آن سازمان، از نظر بانك هاي اطلاعاتي و فرآيندهاي سازماني محسوب و به منزله نرم افزاري، براي پشتيباني فرآيندهاي داخلي سازمان است.

تعریف و ماهیت مكانيزاسيون برنامه ريزی منابع سازمانی عبارت است از علم بكارگيري مجموعه اي از سيستم های الکترونیکی و کامپیوتری، در تمامی فرایندهای کاری یک سازمان است. البته عملیاتی کردن موثر این مفهوم، نیازمند بررسی تجارب قبلی مكانيزاسيون در سازمان ها و تحلیل مشکلات آنها می باشد.


به كارگيري سيستم هاي مكانيزه در سازمان ها، به دهه 1960 ميلادي برمي گردد، زماني كه اولين سيستم هاي مكانيزه مالي و حسابداري، در شركت هاي تجاري و صنعتي شكل گرفتند. به مرور و با توسعه فن آوري هاي رايانه، كاربرد فن آوري اطلاعات و برنامه ريزی منابع سازمانی در سازمان ها نيز رشد کرده، سيستم هاي مكانيزه عملياتي در بخش هاي مختلف سازمان ها ايجاد شدند. در دهه 1970 ميلادي، سيستم هاي اطلاعات مديريت شكل گرفتند که با بهره گيري از اطلاعات سيستم هاي عملياتي موجود، اطلاعات و گزارش هاي مديريتي مورد نياز مديران را فراهم مي كردند. اين سيستم ها با ارائه اطلاعات مناسب، مديران را در ارزيابي كسب و كار خود ياري مي رساندند. اطلاعات ارائه شده به وسیله اين سيستم ها، در تجزيه و تحليل هاي بودجه و هزينه مورد استفاده قرار مي گرفت. با بهره گيري از اين سيستمها، داده هاي سازمان در حجم بسيار زياد و در قالب سيستم هاي پايگاه داده، نگهداري شده، پردازش و تحليل اين داده ها در سرعتي بسيار بالاتر از پردازش هاي دستي، ميسر مي گرديد.از نگاه مدیریتی شرکت داده پردازی نیلرام، ERP - Enterprise Resources Planning یک تفکر استراتژیک است که یکپارچگی تمام سازمان را در جهت بهبود و تسریع فرآیندهای داخلی و خارجی کسب و کار، افزایش بهره وری و سود با استفاده از ابزار نرم افزاری محقق می نماید.

شرکت داده پردازی نیلرام با هدف ارائه خدمات برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) تاسیس گردیده است و در پی فروش خدمتی است که ارزش افزوده آن در خدمات مهندسی سیستم‌های آن است. شرکت نیلرام کوشیده است که رویکردی سیستمی و علمی به فرآیند تدوین نرم افزار داشته باشد. در این فرآیند ابتدا کارشناسان خبره هر حوزه، فرآیندهای صحیح و BestPractice ها را مدون می نماید و درست ترین آنها به عنوان مرجع تدوین نرم افزار مورد استفاده قرار می گیرد.بازبینی روشهای موجود برای انجام فرآیندهای سازمان، عموما تخصص های ویژه ای را به جز رایانه و انفورماتیک طلب می کند که شرکت نیلرام با دقت و ظرافت فراوان این مراحل را پشت سر گذاشته و اصول مهندسی مجدد را در خصوص موضوع مطروحه مورد توجه قرار می دهد.تاریخچه پیدایش ERP

سیستم ERP محصول روند تکاملی رشد سیستم ها بوده است و به یکباره ایجاد نشده است. رشد فزاینده ی فناوری رایانه ای و امکان استفاده از سیستم های یکپارچه و تسهیل ارتباطات بین فرایندها، سبب شده است تا سیستم های ERP، بدون استفاده از ابزارهای مکانیزه مفهومی نداشته باشند.
تاریخچه بکارگیری سیستم های مکانیزه تقریبا به زمان پیدایش اولین رایانه ها باز می گردد. چرا که هدف اولیه خلق رایانه ها، امکان اجرای محاسبات عددی در حجم بالا و در کمترین زمان ممکن بود.


نخستین سیستم های مکانیزه مالی و حسابداری در مراکز تجاری و صنعتی، در دهه ی 1960 میلادی شکل گرفتند. این سیستم ها بیشتر بر پایه ی حسابداری و محاسبه حقوق و دستمزد بود و بدین ترتیب، اولین سیستم های طبقه بندی حساب ها و پرداخت حقوق بر روی Main Frame ایجاد شد. در ایران نیز، اولین سیستم مکانیزه، سیستم های حقوق و دستمزد در شرکت نفت ایران و کارخانه ارج بوده است. شاید بتوان گفت که بسیاری از ایده های اولیه بانک اطلاعاتی رابطه ای نیز، برگرفته از درخت حساب ها و مشابه آن است.در دهه 1970 میلادی، سیستم های اطلاعات مدیریت یا MIS بوجود آمد که هدف از آن، ارائه اطلاعات عملیات سیستم در قالب گزارش به مدیران برای پیش بینی منابع مالی و کنترل هزینه ها بوده است.
پس از آن و هم زمان با گسترش رایانه های PC در دهه ی 1980 میلادی، سیستم های مکانیزه به حوزه کسب و کارهای کوچک نیز، وارد و متعاقب آن، کنترل موجودی و مدیریت برنامه ریزی مواد نیز در سازمان های تولیدی مطرح شد.

در واقع با مکانیزم های کنترل موجودی و برنامه ریزی مواد، از انباشت سرمایه در انبارهای تولید یا عدم پاسخگویی به موقع مشتریان به دلیل نبود مواد اولیه جلوگیری می شد و به عبارتی، عملیات کسب و کار، با منابع، مصارف، فرصت ها و تهدیدهای محیطی، همسو می شد.
اما ارزیابی دقیق کسب و کار، زمانی میسر می گردید که امکان برنامه ریزی منابع تولید را نیز به همراه می داشت.پاره ای از این برنامه ریزی ها عبارت بودند از برنامه ریزی و کنترل عملیات تولید، برنامه ریزی فروش و سایر برنامه ریزی های عملیات.

علاوه بر بخش های تولیدی، بخش های خدمات نیز شامل چنین برنامه ریزی هایی می شدند. در اوایل دهه ی 1990 میلادی، مطرح شدن سیستم های برنامه ریزی و هم زمان با آن، طرح مشکل تاریخ در هزاره، سبب شد تا سازمان ها، بازنگری ای کلی بر سیستم های مکانیزه ی خود داشته باشند و بدینگونه، اولین سیستم ها با نام ERP وارد بازار شدند، به گونه ای که در اواخر همان دهه، رواج سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی به اوج خود رسید.
با آغاز هزاره ی سوم، فراگیری اینترنت و طرح مباحثی همچون تجارت الکترونیک و سازمان تجارت جهانی، سبب شکل گیری بازارهای جهانی و ایجاد زنجیره های دیگری در کسب و کار گردید که تفکر سیستم های ERP نسل دوم را پایه گذاری کرد. زنجیره هایی همچون زنجیره ی تامین و ارزیابی تامین کنندگان، مدیریت روابط مشتریان و تعاملات کسب و کار با سایر سازمان های دولتی و خصوصی- از جمله بانک ها و موسسات مالی و اعتباری-.

بدین گونه، مفهوم سیستم های ERP از بنگاه های تولیدی و تجاری فراتر رفت و بخش های دولتی و آموزشی را نیز در بر گرفت. در این بین، نباید پیشرفت بانک های اطلاعاتی را نیز از نظر دور داشت. چرا که با استفاده از معماری های بهینه در تمامی سطوح و ساختارهای فنی و رفع محدودیت ها، امکاناتی مهیا می شد که مباحثی همچون هوشمندی تجاری Business Intelligence نیز در اختیار مدیران قرار گیرد تا بتوانند به صورت برخط، تمامی فعالیت های سازمان را نظارت کنند.


شرکت اوراکل- که در ابتدا فقط مدیریت و تولید موتور بانک های اطلاعاتی را در دستور کار داشت- با الهام از چنین افقی و با تلفیق ابزارها و فناوری هایی چون جاوا، متدها و روش های طراحی و مهندسی نرم افزار و دانش فنی و کاربردی فرایندهای کسب و کار، توانست خود را به عنوان یکی از معدود پیشگامان و دارندگان ابزار تولید برنامه ریزی منابع سازمان یا مدیریت اطلاعات سازمان، در سطح جهانی مطرح کند.
ارزیابی عملکرد کسب و کار با وجود حجم بالای اطلاعات در دنیای امروز، بدون اطلاعات مناسب و دقت و تطابق آن، تقریبا غیرممکن به نظر می رسد. این مهم، صرفا یک پیاده سازی نرم افزاری نیست بلکه با شناسایی فرایندها و مهندسی مجدد آن ها در کنار فناوری و منابع انسانی است که اثربخش می شود و ایجاد بهره وری می کند.

یکی از عوامل موفقیت مدیران بنگاه های اقتصادی در دنیای امروز، استفاده از ابزارهای مدیریتی و اطلاعاتی کسب و کار است که می توان تاثیرات آن را در مدیریت استراتژیک مشاهده کرد.
رویکرد مدیریت استراتژیک در یک بنگاه اقتصادی، رویکردی اطلاعات محور است که با توجه به وجوه یک سازمان از دیدگاه خارجی و داخلی، تصمیمات استراتژیکی را کارسازی می کند. این رویکرد بدون داشتند اطلاعات کافی از فرصت ها، تهدیدها و نقاط ضعف و قوت، عامل موثری برای ارزیابی خروجی آن ها و حرکت سازمان به سمت تعالی به شمار نمی آید.

در دنیای امروز- که بنگاه های اقتصادی وارد چالش های رقابتی پیچیده ای شده اند- تصمیمات استراتژیک و انجام به موقع و صحیح آن ها، تضمین کننده ی موفقیت یک سازمان هستند.
اطلاعات زیادی در سراسر یک بنگاه اقتصادی یا صنعتی وجود دارد که در زمان تصمیم گیری، به علت نبود یک سیستم جامع اطلاعاتی یا استانداردهای متداول و پذیرفته شده، غالبا تفسیرهای مختلف و شخصی از آن ها می شود.
همین موضوع، باعث گمراه شدن مدیران ارشد سازمان و همچنین، به تاخیر افتادن تصمیمات استراتژیک در همه ی اجزا در سطح سازمان خواهد شد.
اینجاست که وجود یک سیستم جامع اطلاعاتی (برنامه ریزی منابع سازمانی ERP) با روال ها و متدهای پذیرفته شده، می تواند با اطلاع رسانی در مورد عوامل تصمیم گیری و تعیین وضعیت موجود سازمان، به مدیران تصمیم گیرنده کمک کند و عوامل لازم را برای پایش استراتژی های سازمان، در اختیار مدیران قرار دهد


در انتها می توان به مزایای سیستم های یکپارچه و تمایزات آن با نرم افزار های جزیره ای اشاره کرد:

عموما ابزارهای نرم افزاری که به صورت مجزا و یا جزیره ای در سازمانها تهیه شده و یا استقرار پیدا می کنند دچار کاستی های فراوانی می باشند که در طول زمان هزینه های سنگینی را به سازمان و منابع آن وارد می نمایند. این نقصان در تصمیم گیری و تصمیم سازی مدیریت حائز اهمیت می باشد در صورتی که استفاده از ابزارهای برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) کلیه عوامل لازم را فراهم نموده و تحت پوشش قرار می دهد.بطور کلی مزایای این سیستم های یکپارچه و وجه تمایز آن با نرم افزارهای جزیره ای را می توان بشرح زیر بیان کرد:

- ارائه گزارش های تحلیلی و استراتژیک یکپارچه از تمام فعالیت ها و فرایند های سازمانی به راحتی امکان پذیر خواهد بود.
- به دلیل یکپارچگی نرم افزارها، با ایجاد تغییر در یک قسمت اصلی، تغییرات در زیر مجموعه های آن قسمت نیز اعمال خواهد گردید.
- فرآیند اخذ پشتیبانی و بازیابی اطلاعات با سرعت و دقت بالاتری انجام می شود.
- امنیت اطلاعات در سازمان تضمین می گردد.
- گزارش ها استاندارد و با مبانی و ورودی های یکسانی تهیه خواهند شد.
- سرعت جمع آوری اطلاعات و تحلیل آن ها به نحو قابل ملاحظه ای افزایش پیدا خواهد کرد.
- امکان بروز خطا و ثبت دوباره اطلاعات کاهش پیدا خواهد کرد.
- توسعه نرم افزارها، در صورت توسعه سازمان، به سهولت امکان پذیر خواهد بود.
- بهبود و توسعه نرم افزارها با نگاه یکپارچه و فرایندی ممکن خواهد بود.
- سازمان به جای تعامل با چند تامین کننده نرم افزاری، با یک تامین کننده تعامل خواهد داشت.
- تمامی استفاده کنندگان نرم افزار با یک واسطه کاربری یکسان کار خواهند کرد.
- امکان ایجاد کارتابلهای متمرکز فرآیندی وجود خواهد داشت.


برنامه ریزی منابع سازمانی- بخش اول

برنامه ریزی منابع سازمانی- بخش اول

مقدمه

در سال‌های اخیر با توجه به رشد صنعت فناوری اطلاعات و همچنین پیچیده‌تر شدن فرایندهای کسب ‌و کار در کشور، بهره‌گیری از نرم‌افزارهایی یکپارچه که به تسهیل این پیچیدگی‌ها می‌پردازد و آن را تسریع می‌کند، بیش از پیش رونق یافته است. در همین راستا راهکار ERP به عنوان یک ابزار جدی در حوزه مدیریت سیستم‌ها مورد توجه قرار گرفته است. اما با وجود رشد راهکارهای یکپارچه سیستمی، مفهومی اشتباه از ERP در ذهن بسیاری از افراد جای گرفته است. بسیاری از شرکت هایی که امروزه بعنوان ارائه دهندگان راهکارهای ERP می باشند نرم‌افزارهایی را به بازار عرضه داشته‌اند که دارای حداقل ویژگی های مرتبط با این تفکر نیست، ‌بلکه سیستم‌های جامع اطلاعات مدیریتی اما غیریکپارچه‌ای است که تا حدودی نیاز مشتریان را از طریق مکانیزه کردن فعالیت ها مرتفع می‌سازد. بنابراین ERP را به شکل بسته‌های نرم‌افزاری معرفی می کنند و سبب ایجاد فرهنگ اشتباهی در بازار خواهند شد. این مسئله مسئولیت بسیار سنگینی را بر عهده شرکت های فعال در حوزه تولید و پیاده سازی ERP در جهت اطلاع رسانی از مفهوم واقعی ERP قرار می دهد.

شرکت داده پردازی نیلرام با هدف ارائه خدمات برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) تاسیس گردیده است و در پی فروش خدمتی است که ارزش افزوده آن در خدمات مهندسی سیستم‌های آن است. شرکت نیلرام کوشیده است که رویکردی سیستمی و علمی به فرآیند تدوین نرم افزار داشته باشد. در این فرآیند ابتدا کارشناسان خبره هر حوزه، فرآیندهای صحیح و Best Practiceها را مدون می نماید و درست ترین آنها به عنوان مرجع تدوین نرم افزار مورد استفاده قرار می گیرد .بازبینی روشهای موجود برای انجام فرآیندهای سازمان، عموما تخصص های ویژه ای را به جز رایانه و انفورماتیک طلب می کند که شرکت نیلرام با دقت و ظرافت فراوان این مراحل را پشت سر گذاشته و اصول مهندسی مجدد را در خصوص موضوع مطروحه مورد توجه قرار می دهد.

با توجه به اینکه شرکت نیلرام رسالت خویش را در جهت افزایش آگاهی نسبت به سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی قرار داده است بر آنیم در این راه به مخاطبان خود یاری رسانیم. از اینرو این مجموعه سعی دارد با تدوین برنامه ای در دوره زمانی مشخص، از طریق ارسال مطالب مفید و موثر از این نوع سیستم ها، در زمینه افزایش اطلاعات مخاطبان خود موثر واقع شود.فهرست مطالبی که مخاطبان در طی این دوره زمانی دریافت خواهند کرد بصورت زیر می باشد:

  • مفاهیم کلی ERP و آشنایی با شرکت داده پردازی نیلرام

  • تاریخچه ERP

  • تفاوت های ERP ایرانی و خارجی

  • مراحل عملیاتی در اجرای موفق ERP

  • شناخت ERP و اجزای آنامید است بتوانیم از همراهی مخاطبانمان در بخش اول این دوره سربلند بوده و میل به افزایش اطلاعات مخاطبان سبب طرح ریزی دوره اطلاع رسانی مجددی گردد.


مفاهیم کلی برنامه ریزی منابع سازمانی (Enterprise Resources Planning)

کلمه ERP در اصل مخفف واژگان Enterprise Resources Planning به معنی سامانه تخصیص و برنامه ­ريزی منابع سازمانی است که طیف وسیعی از فعالیتهای مختلف را که به بهبود عملکرد سازمان منتهی می شود، در بر دارد. در واقع سيستم­ برنامه ­ريزی منابع سازمانی، يك بسته نرم­­ افزاري مشتمل بر چندين ماژول مرتبط و يكپارچه است كه كليه فرآيندهاي تجاري سازمان اعم از توليد، منابع انساني، مالي، بازاريابي، فروش و ... را پشتيباني كرده و منجر به يكپارچگي وظايف در سازمان مي­ شود. از اینرو سيستم­هاي برنامه ­ريزی منابع سازمانی از نظر بانك­هاي اطلاعاتي و فرآيندهاي سازماني به مثابه ستون فقرات اطلاعاتي آن سازمان محسوب می شوند و از دیدگاه نرم ­افزاري، فرآيندهاي داخلي سازمان را پشتیبانی می کنند.

تعریف و ماهیت مكانيزاسيون برنامه ­ريزی منابع سازمانی، علم بكارگيري مجموعه­اي از سيستم­های الکترونیکی و کامپیوتری، در تمامی فرایندهای کاری یک سازمان است. البته عملیاتی کردن موثر این مفهوم، نیازمند بررسی تجارب قبلی مكانيزاسيون در سازمان­ها و تحلیل مشکلات آنها دارد. عموما ابزارهای نرم افزاری که به صورت مجزا و یا جزیره ای در سازمانها تهیه شده و یا استقرار پیدا می کنند دچار کاستی های فراوانی می باشند که در طول زمان هزینه های سنگینی را به سازمان و منابع آن وارد می نمایند. این موضوع در تصمیم گیری و تصمیم سازی مدیریت حائز اهمیت می باشد که استفاده از ابزارهای برنامه ریزی منابع سازمانی (Enterprise Resources Planning) سبب رفع این نقصان خواهد شد.


با توجه به اینکه نرم‌افزارهای یکپارچه به عنوان یک ابزار جدی در حوزه مدیریت سیستم‌ها می باشد، در سال های اخیر میزان استقبال از راهکارهای یکپارچه اطلاعاتی به خصوص ERP افزایش یافته است. از اینرو شرکت های فعال در این حیطه سعی دارند تا با اطلاع رسانی سازمان ها علاوه بر افزایش آگاهی و دانش آن ها در این حوزه منجر به انتخاب درستی در زمان ارزیابی و بکارگیری این نوع سیستم ها شوند.


از نگاه مدیریتی شرکت داده پردازی نیلرام، ERP - Enterprise Resources Planning یک تفکر استراتژیک است که یکپارچگی تمام سازمان را در جهت بهبود و تسریع فرآیندهای داخلی و خارجی کسب و کار، افزایش بهره وری و سود با استفاده از ابزار نرم افزاری محقق می نماید.


از جمله ویژگی های بارز نیلرام تخصص در حیطه "مهندسی صنایع" است. نیلرام توانسته‌ است با تکیه بر نیروهای تخصصی به استانداردسازی نرم‌افزار خود در شاخه‌های بزرگی از صنایع بپردازد و راهکاری استاندارد متناسب با صنایعی همچون صنایع فلزی، چوبی، غذایی، بازرگانی، تاسیسات و خودرو و ... ارائه نماید.


انعطاف نرم‌افزار نیلرام این قابلیت را می‌دهد تا صنایع مختلف از این راهکار یکپارچه بهره ببرند و سیستم‌ها و روش‌ها متناسب با عملیات صنایع مختلف هماهنگ شوند.در واقع نیلرام با استفاده از یک گروه خبره سیستمی، به مطالعه به‌روش‌های عملیاتی صنایع مختلف پرداخته و این مطالعات منجر به توسعه محصولی شده است که به خوبی در صنایع مختلف آزموده شده است.

به اعتقاد ما کلیه رویه های یکپارچه در هر سازمان قبل از مکانیزه شدن، نیازمند مطالعه، بهینه سازی و مکتوب سازی توسط گروه خبره متخصص در هر رشته است.پس از انجام این امر، شرکت نیلرام توسط پروژه شناخت نیازهای تلویحی و تصریحی رویه های مکتوب را در سازمان مشتری شناسایی نموده و پس از بررسی های داخلی، پیشنهادهای اجرایی خود را به سازمان ارائه می نماید. پس از این مرحله واحد تولید با استفاده از سبک و رویکرد ابزاری اوراکل نیازهای مشتری را با نرم افزارهای تکمیلی و یا جدید به انجام می رساند. سپس نرم افزارها توسط واحد پشتیبانی مستقرگردیده و پرسنل سازمان طبق برنامه ریزی مدون و سرفصلهای آموزشی مورد آموزش قرار گرفته و پس از این دوره و دریافت بازخوردهای عملیاتی جهت کاربردی نمودن ابزار و تحویل نهایی به سازمان مشتری اقدامات مقتضی اعمال می گردد. ما تا زمان درخواست مشتری خود را مکلف به بهینه سازی نرم افزارهای که توسط واحد تحقیق و توسعه تدوین شده اند می دانیم. ما برای تضمین کیفیت خدمات ادعا شده، خود را مکلف به رعایت رویه های یکپارچه و نظام جامع مدیریت استراتژیک تدوین شده می دانیم.

خاطر نشان می گردد در بخش بعدی مطالبی در رابطه با تاریخچه ERP ارائه می گردد.